Európában minden megváltozott – Magyarország kulcsállamok társaságában lép előre
Szó sincs az Európai Unió elhagyásáról.
Macron ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a két országot a barátság és a bizalom köti össze, amelynek fenntartásához ragaszkodik.
Emmanuel Macron francia elnök felszólította Izraelt, hogy tegyen le annexiós terveiről Ciszjordániában – közölte az államfő hivatala pénteken. A párizsi elnöki hivatal közleménye Macron és Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő csütörtöki telefonbeszélgetését összegezte. Macron figyelmeztette Netanjahut, hogy a palesztin területeken létrehozott zsidó telepek bekebelezése „ellentétes lenne a nemzetközi joggal, és veszélybe sodorná a kétállami megoldást, illetve az igazságos és tartós béke megteremtésének lehetőségét izraeliek és palesztinok között”. A francia elnök egyúttal leszögezte: országa eltökélten támogatja Izrael biztonságát, és rendíthetetlenül fáradozik a közel-keleti feszültségek enyhítése érdekében. Macron hangsúlyozta, hogy a két országot a barátság és a bizalom köti össze, amelynek fenntartásához ragaszkodik.
A francia kormány június végén figyelmeztette Izraelt: a szóban forgó területek annexiója hatással lehet kapcsolatára az Európai Unióval. Egyúttal jelezte: Párizs továbbra is kész elismerni a palesztin államot, ha eljön az idő. Franciaország, Németország, Egyiptom és Jordánia kedden ismételten felszólították Izraelt, hagyjon fel terveivel. Nagy-Britannia szintén ellenzi az annexiót. Az izraeli nagykoalíciós kormány pártok közötti megegyezése lehetővé tette, hogy Benjámin Netanjahu július 1-jével megkezdje az előkészületeket Izrael szuverenitásának kiterjesztésére Ciszjordániában. A Jordán folyó nyugati partján fekvő, a nemzetközi közösség által megszállt területnek tekintett Ciszjordániában mintegy félmillió izraeli él ott épített településeken, melyeket a nemzetközi közösség nem ismer el Izrael részének.
Az izraeli kormány a leendő palesztin állam nagyobb részének szánt Ciszjordánia mintegy 30 százalékát bekebelezné a Donald Trump amerikai elnök kormánya által kidolgozott közel-keleti béketervvel összhangban. A legutóbbi jelentések szerint az eredetileg megjelölt 30 százalék helyett már csak 15 százalékról folyik az egyezkedés, és a Jordán folyó völgyének annektálása lekerült a napirendről.
(MTI)